K čemu by mohl Sun potřebovat KiWi
Některé z vás možná více, než co se jí, zajímá, o čem se na takovém meetingu diskutuje. Zrovna teď prezentují naši partneři ze Sun Microsystems. Sun má v tomto projektu úlohu use case, což znamená, že jejich úloha je vymyslet, k čemu takové KiWi vůbec bude a pak je také začít používat.
Vše se v tomto případě točí okolo pojmu “community equity”, což je taková myšlenka, že o lidech můžme spočítat, jak významná je jejich úloha v komunitě. Takovou informaci pak můžeme použít třeba tehdy, když cheme zjistit, kdo je největší borec (expert) v dané oblasti.
Takovou věc fakt mají, něco jim to počítá a dokonce na to mají patent…
KiWi, jako sémantická platforma, tuto ideu posune na úplně novou úroveň. Sémantické wiki dokáže vyjádřit znalosti, které obyčejným tagováním vyjádřit nelze (jako vztahy mezi tagy, takže například když vyjádřím, že GlassFish je postaven na Javě, tak vím, že expert na GlassFish umí programovat v Javě, což je zase další vlastnost, kterou můžu použít buď ve výpočtu community equity či v dotazu typu “dej mi experty co umí programovat v Javě”)
Další záležitostí je Open Ontology Management. Nástrojů na správu ontologií je hafo, ale v případě KiWi jako sémantické wiki je problém, že ona ontologie vzniká tak nějak za běhu… Lidi by možná rádi všechno tagovali sémantickými tagy, ale ty třeba ještě nikdo do žádné ontologie nedal, takže tagy jsou jen nějaké slovo nebo výraz, bez sémantiky. V KiWi by tedy měla být podpora pro správu ontologie, zařazování nových tagů do ontologie atakdále…
Možná bych se měl vrátit k jídlu, nebo tedy spíše k nápojům. Ne, stále žádná horká čokoláda, ale na stole v konferenční místnosti máme vodu (perlivou i neperlivou) a džus (jablečný a pomerančový)… Což mi připomíná, na cestě do Salzburgu jsme se zastavili v motorestu, kde jsem si dal moc dobrý čerstvý mrkvový džus, nevzpomínám si, že bych někdy dříve v životě nějaký takový pil…